Femma https://femmabiotic.rs Ključ dobrog intimnog zdravlja Tue, 28 Sep 2021 09:08:57 +0000 sr-RS hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.2 ../content/uploads/2021/06/cropped-cropped-Ikona-za-stranicu-32x32.png Femma https://femmabiotic.rs 32 32 Kontracepcija – sve što treba da znate ../kontracepcija-sve-sto-treba-da-znate/ ../kontracepcija-sve-sto-treba-da-znate/#comments Fri, 06 Aug 2021 07:36:37 +0000 ../?p=1273

Kontracepcija – sve što treba da znate

Šta je kontracepcija?

Sve metode i postupci kojima se sprečava neželjena trudnoća se nazivaju kontracepcija. Kontracepcija je jako važna tema za sve žene koje upražnjavaju seksualne odnose. Svaka žena treba da se zaštiti od neželjene trudnoće. Postoji nekoliko kontraceptivnih metoda koje mogu da vas zaštite od neželjene trudnoće. Nije svaki metod prilagođen svakoj ženi, na vama je da odaberete onaj metod koji vama najviše odgovara. Takođe, efikasnost nekih metoda zavisi i od toga da li se pravilno koriste. Kako biste se bolje upoznale sa svim metodama kontracepcije na pravi način, kao i mogućim nuspojavama, delimo sa vama najčešće metode kontacepcije koje se koriste.

Koje su najčešće metode kontracepcije?

Prirodne metode kontracepcije: kalendarska metoda, ispitivanje cervikalne sluzi, merenje bazalne temperature tela, prekidanje odnosa;
Lokalne metode kontracepcije: prezervativ (kondom) i lokalna spermacidna sredstva;
Barijarne metode kontracepcije: cervikalna kapa i dijafragma; Hormonske metode kontracepcije: kontraceptivne pilule, flasteri i vaginalni prsten; Hitna (postkoitalna) metoda kontracepcije: pilula “za dan posle”; Intrauterina metoda kontracepcije: mehanička spirala (bakarna), hormonska spirala (progesteronska). Sterilizacija.

Koje su prirodne metode kontracepcije?

Kalendarska metoda kontracepcije
Žena može da zatrudni jedino za vreme plodnih dana (pet dana pre i za vreme ovulacije). Kalendarska metoda kontracepcije podrazumeva praćenje plodnih i neplodnih dana kako bi se sprečila neželjena trudnoća. Kako biste mogli da primenite kalendarsku metodu kontracepcije važno je da znate koliko tačno dana traje vaš menstrualni ciklus. U proseku menstrualni ciklus treba da traje 28 dana. Ovulacija se dešava na polovini menstrualnog ciklusa, što znači da ukoliko vaš menstrualni ciklus traje 28 dana, ovulacija će se desiti 14 dana pre početka naredne menstruacije. Ukoliko imate redovne menstruacije i tačno znate kada će se vaša naredna menstruacija desiti, ova kalendarska metoda kontracepcije može da vam pomogne. Ali ukoliko su vaše menstruacije neredovne i svakoga meseca se javljaju u različito vreme, ova kalendarska metoda kontracepcije je za vas nepouzdana.

Ispitivanje cervikalne sluzi
Cervikalna sluz se proizvodi oko grlića materice i njena uloga je da štiti, hrani i pomogne spermatozoidima da dođu u matericu. Cervikalna sluz se u toku menstrualnog ciklusa menja. U toku plodnih dana ona ima veoma specifičan izgled i lako možete da prepoznate kada će ovulacija nastupiti. U ovom periodu cervikalna sluz je prozirne boje, klizava je, elastična i dosta podseća na belance.

Kako se meri bazalna temperatura?

Smatra se da je proces ovulacije prošao onda kada vam naglo poraste temperatura tela. Povišena temperatura tela ostaje sve do pojave nove menstruacije. Ukoliko ste ostali trudni, vaša bazalna temperatura će i dalje biti povišena, a menstruacija će izostati tog meseca. Bazalna temperatura se meri ujutru pre ustajanja iz kreveta. Preporučuje se da se ova metoda merenja temperature ponavlja nekoliko meseci kako biste upoznali svoje telo i normalnu telesnu temperaturu.
Prirodna kontraceptivna metoda prekidanjem odnosa
Ova metoda se vrlo često koristi. Predstavlja prekidanje odnosa pre ejakulacije. Ova metoda takođe spada u nesigurne metode, jer nekada može doći i do izbacivanja manje količine spermatozoida pre same ejakulacije.

Šta je lokalna kontracepcija?

U lokalna kontraceptivna sredstva ubrajamo kondom kao i spermicidna sredstva.

Kondomi
Kondom može biti muški i ženski. Najčešće se koristi muški kondom. Pouzdanost je oko 98%. Ženski kondom je sličan muškom kondomu. On se neposredno pre odnosa ubaci u vaginu. Procenat zaštite je 95%. Kondomi se proizvode u različitim veličinama, mirisima i bojama. Da bi njegova pouzdanost bila tačna mora se primenjivati u toku svakog i tokom čitavog seksualnog odnosa. Takođe nakon svakog seksualnog odnosa obavezno proverite da li je kondom ceo, jer je moguće da se kondom pocepa u toku seksualnog odnosa. Zato je važno da ga ne koristite sa uljanim rastvorima. Možete ga koristiti isključivo sa sredstvima za vlaženje vagine koji su na bazi vode. Kondom je jedan od najefikasnijih kontraceptivnih metoda. On vas takođe štiti i od polno prenosivih bolesti.

Spermicidna sredstva
Primenom lokalnih kontraceptivnih sredstava se uglavnom uništavaju spermatozoidi pre ulaska u matericu. Većina njih imaju i antiseptičko delovanje i sprećavaju razvoj vaginalne infekcije.

Šta je barijerna kontraceptivna metoda?

U barijerne kontraceptivne metode ubrajamo cervikalnu kapu i dijafragmu. Obe metode koristi žena na veoma sličan način. Razlika je u tome što cervikalna kapa može ostati i nekoliko dana u vagini nakon seksualnog odnosa, dok dijafragma najduže može ostati 2-8 sati. Veoma su sličnog oblika, podsećaju na šeširić. Morate je postaviti u vaginu najkasnije 6 sati pre seksualnog odnosa. Takođe je možete upotrebljavati uz dodatak spermicida. Dijafragma prekriva grlić materice i sprečava prodor spermatozoida. Cervikalna kapa je manja od dijafragme i prekriva samo grlić materice. Rok trajanja dijafragme može biti i do dve godine.

Šta je hormonska kontracepcija?

Pod hormonskom kontracepcijom podrazumevamo konzumiranje kontraceptivnih pilula, kao i korišćenje vaginalnog prstena i flastera. Konzumiranje kontraceptivnih pilula je jako česta kontraceptivna metoda koja se koristi. Kontraceptivne pilule rade po sistemu oslobađanja hormona u organizmu koji sprečavaju ovulaciju. Procenat pouzdanosti ovih tableta je jako veliki čak 99%. Kontraceptivne pilule se moraju uzimati redovno (svakog dana) i uvek u isto vreme.

Kako se konzumiraju kontraceptivne pilule?

Postoje različite vrste kontraceptivnih pilula. Svaka vrsta ima svoj način upotrebe koji morate da poštujete. Većina kontraceptivnih pilula se uzima oralno 1 tableta svakog dana 21 dan (3 nedelje) za redom, od prvog dana menstrualnog ciklusa. Nakon toga sledi menstrualno krvarenje i tada ne treba da konzumirate tablete. U periodu menstrualnog krvarenja treba da pauzirate sa tabletama 7 dana. Nakon pauze krećete da pijete novu kutiju i tako narednih 21 dan. Oralna kontracepcija vam može pomoći i oko drugih zdravstvenih poteškoća: odlaganje menstrualnog ciklusa, regulacije menstrualnog ciklusa, u tretmanu problematične kože,.. Kontraceptivne pilule su bezbedne za upotrebu. Posavetujte se sa vašim ginekologom koje pilule treba da koristite. Ukoliko primetite na početku korišćenja tačkasno krvarenje u sredini vašeg menstrualnog ciklusa, nemojte brinuti jer je to normalna pojava. Kontraceptivne pilule možete koristiti u bilo kom periodu vašeg života od 16. godine do menopauze.

Šta su i kako se koriste kontraceptivni flasteri?

Flaster je metod hormonske kontracepcije koji se lepi na kožu. Flaster otpušta hormone kroz kožu. Ovi hormoni sprečavaju oplodnju jajne ćelije. Terapija ovim flasterima traje 21 dan. Jedan flaster treba da zamenite na svakih sedam dana. Posle 3 nedelje započinje menstrualno krvarenje i tada prestajete sa terapijom. Nakon menstrualnog krvarenja, možete nastaviti sa terapijom. Efikasnost kontraceptivnog flastera je preko 99%.

Šta je i kako se koristi vaginalni prsten?

Vaginalni prsten se postavlja u vaginu. Takođe sadrži progestagen i estrogen koji sprečavaju oplodnju jajne ćelije. Terapija vaginalnim prstenom traje 21 dan. Nakon toga se očekuje menstrualno krvarenje. Nakon menstrualnog krvarenja možete da nastavite sa terapijom vaginalnim prstenom. Delotvornost vaginalnog prstena je oko 99%.

Da li kontraceptivi utiču na zdravlje?

Upotreba kontraceptiva (hormonske terapije) dovodi do narušavanja vaginalne flore koja je kao takva pogodno tle za razvoj vaginalne infekcije. U toku primene kontraceptivnih sredstava treba konzumirati i vaginalni probiotik koji će sprečiti pojavu vaginalnih infekcija. Primenom FemmaBiotica nadoknađujete broj „dobrih” bakterija, uspostavljate normalnu vaginalnu floru i sprečavate nastanak vaginalnih infekcija.

Šta je hitna (postkoitalna) kontracepcija?

Postkoitalna ili hitna kontracepcija je kontracepcija koja se primjenjuje u okviru 72h nakon nezaštićenog polnog odnosa. “Pilula za dan posle” se koristi usled izostanka redovne kontracepcije ili ukoliko je došlo do pucanja kondoma. Pilulu za dan posle treba da popijete u prva 72h nakon nezaštićenog seksualnog odnosa. Ova pilula sprečava ovulaciju i onemogućuje usađivanje jajne ćelije u matericu. Ukoliko popijete ovu pilulu nakon nezaštićenog odnosa velika je verovatnoća da nećete ostati u drugom stanju. Ona ne treba redovno da se koristi, već samo u ekstremnim situacijama. Svakako je bolje da popijete ovu pilulu nego da prekidate trudnoću. Ova pilula se može koristiti jednom godišnje. Ukoliko se uzima češće dovodi do poremećaja menstrualnog ciklusa. Ukoliko vam totalno izostane menstruacija obavezno se javite vašem ginekologu.

Šta je intrauterina kontracepcija?

Intrauterina kontracepcija predstavlja vid kontracepcije gde se u matericu postavlja spirala. Postoji nekoliko vrsta spirala. Kod nas na tržištu se mogu pronaći mehanička (bakarna) i hormonska spirala. Spiralu postavlja i uklanja ginekolog, a idelano je da se stavi drugog ili trećeg dana menstruacionog ciklusa. Postavljanje traje svega nekoliko minuta i bezbolno je, a jedino se oseti mala neprijatnost pri samom stavljanju. Spirala je jednostavna za upotrebu. Prednost ove metode kontracepcije je da jednom kada postavite spiralu ne morate više da razmišljate o kontracepciji, a lako se i uklanja. Hormonska spirala otpušta malu količinu hormona u materičnu sluzokožu i na taj način onemogućava oplodnju jajne ćelije. Hormoni deluju lokalno i ne apsorbuju se u organizmu. Ova spirala je idealna za žene koje imaju obilno menstrualno krvarenje, jer dovodi do smanjenja krvarenja. Bakarna spirala deluje takođe lokalno, otpuštanjem jona bakra, ali menstrualna krvarenja mogu postati obilnija nego što su bila do insercije spirale. Pre nego što se spirala aplikuje potrebno je uraditi ginekološki pregled.

Kako se radi sterilizacija kod žena i muškaraca?

Sterilizacija predstavlja operaciju koja onemogućava začeće. Kod muškaraca se radi vazektomija, a kod žena podvezivanje jajovoda. Prednost je vrlo visoka efikasnost, a mana da je gotovo uvek ireverzibilna. Odluku o sterilizaciji treba vrlo dobro preispitati i pažljivo doneti, jer se vrlo često dešava da pacijenti nakon toga imaju psihičke poremećaje zbog gubitka fertilne sposobnosti.

]]>
../kontracepcija-sve-sto-treba-da-znate/feed/ 1
Sve što treba da znate o menstruaciji ../sve-sto-treba-da-znate-o-menstruaciji/ Fri, 06 Aug 2021 07:13:19 +0000 ../?p=1271

Sve što treba da znate o menstruaciji

Šta je menstruacija?

Sve što treba da znate o menstruaciji je tekst namenjen svim devojkama i ženama svih godina i uzrasta Svakog meseca telo žene se priprema za trudnoću. Ukoliko do trudnoće ne dođe, nastupa menstrualno krvarenje (menstruacija). Menstruacija je normalna fiziološka pojava kod žena koja se javlja jednom mesečno. Menstruacija se dešava zbog hormonskih promena u telu, koje izazivaju zadebljanje sluzokože materice, kako bi bila spremna da primi oplođeno jajašce iz kog raste beba. Ukoliko tog meseca žena ne ostane u drugom stanju, zadebljala sluznica se ljušti i dolazi do menstrualnog krvarenja.

Kada se javlja prva menstruacija?

Svaka žena je različita i kod svake žene se menstruacija javi u različito vreme. U najvećem broju slučajeva prva menstruacija se javlja između 10. i 15. godine života.

Koliko dana traje menstruacija?

Menstruacija traje u proseku od 4 do 6 dana. U prva dva dana menstrualno krvarenje je obilno, dok se kasnije smanjuje. Krv ne teče u kontinuitetu već u prekidima i razmacima. Sve što treba da znate o menstruaciji

Koliko dana traje menstrualni ciklus?

Menstrualni ciklus podrazumeva period od prvog dana menstruacije do prvog dana naredne menstruacije. Menstrualni ciklus svake žene je drugačiji. U proseku menstrualni ciklus treba da traje 28 dana. Ovo znači da žena krvari na svakih 28 dana. Broj dana trajanja menstrualnog ciklusa varira i kreće se u proseku između 20 do 35 dana. Najbolje je da svakog meseca beležite na koliko dana ste dobile menstruaciju kako biste ustanovile koliko u proseku traje vaš menstrualni ciklus.

Koja boja menstrualne krvi je normalna?

U toku prva dva dana kada je menstrualno krvarenje najintenzivnije javlja se crvena krv. Međutim, nekada na početku i na kraju ciklusa može biti tamno braon boje, a može biti i ružičaste.

Šta je predmenstrualni sindrom (PMS)?

Predmenstrualni sindrom se javlja posle ovulacije, i traje do početka nove menstruacije. U ovom periodu se dešavaju razne fizičke i emotivne smetnje kao što su: česte promene raspoloženja, emotivna nestabilnost, osećaj umora,.. Kod nekih žena ovi simptomi mogu da budu baš intenzivni, i u tim situacijama bi bilo najbolje da se posavetujete sa vašim ginekologom oko potencijalne konzumacije medikamenata u cilju ublažavanja PMS simptoma.

Koji su simptomi menstruacije?

Simptomi menstruacije se razlikuju kod većine žena. Uglavnom su to menstrualni bolovi u stomaku, glavobolje, osećaj nadutosti, uvećanje grudi,..


Kako da se ublaže menstrualni bolovi?

Jedan od najčešćih simptoma menstruacije su menstrualni bolovi u stomaku. Menstrualni bolovi u stomaku se javljaju zbog grčenja materice koja se tako oslobađa svoje sluzokože. Postoji nekoliko načina da se ovi bolovi eliminišu: vežbanjem trčanjem spavanjem toplim oblogama tabletama.

Koje su faze menstrualnog ciklusa?

Period menstruacije ili menstrualnog krvarenja
Od 1. do 5. dana menstrualnog ciklusa: u ovom periodu zadebljala sluznica se ljušti i ističe putem krvarenja. Bazalna telesna temperatura je na najnižem nivou. Prisutan je menstrualni bol u stomaku.

Folikularna faza
Od 6. do 13. dana menstrualnog ciklusa: ova faza počinje nakon menstrualnog krvarenja i traje sve do ovulacije. U ovom periodu se stvara novo tkivo na unutrašnjem zidu materice. Novo tkivo se postepeno zadebljava i postaje sve više prokrvljeno kako bi pripremilo uslove za usađivanje oplođene jajne ćelije – embriona. Sekret u ovom periodu postaje vlažan, beličast i lepljiv. U ovom periodu je moguće ostati u drugom stanju i ako ima još uvek vremena do ovulacije, jer sperma može da preživi i do 5 dana u telu žene.
Faza ovulacije
14. dan menstrualnog ciklusa: Nakon ovulacije bazalna temperatura tela naglo raste i ostaje povišena do naredne menstruacije. Bazalna temperatura tela se smanjuje 1 dan pre same menstruacije. Ukoliko je u procesu ovulacije došlo do začeća, bazalna temperatura tela će ostati povišena i ovo će biti jedan od prvih znakova trudnoće.
Lutealna faza
15. do 22. dana menstrualnog ciklusa: Nakon ovulacije, hormoni nastavljaju da održavaju zadebljani sloj na unutrašnjem zidu materice. 22. do 24. dana menstrualnog ciklusa: Progesteron je na najvišem nivou. 25. dan menstrualnog ciklusa: Ukoliko nije došlo do začeća, pad progesterona uzrokuje da sloj na unutrašjnem zidu materice krene da se ljušti. Ukoliko jeipak došlo do začeća nivo progesterona ostaje povišen. 28. dan menstrualnog ciklusa: Progesteron naglo pada, što izaziva nagli pad bazalne temperature tela. Ukoliko niste trudni sutradan možete očekivati menstruaciju. Ukoliko je došlo do trudnoće, visok nivo progesterona održava bazalnu temperaturu tela povišenom.

Intimna nega u toku menstruacije
Žene su u toku menstruacije osetljivije i dosta podložnije vaginalnim infekcijama zbog promena u pH ravnoteži vulve. Delimo sa vama nekoliko saveta koji će vam pomoći da svakog meseca uspešno izbegnete pojavu vaginalne infekcije. za kupanje genitalne regije koristite isključivo blage (neparfimisane) kupke za intimnu regiju i mlaku vodu; nosite isključivo pamučni veš i menjajte ga svakoga dana; koristite isključivo pamučne uloške i menjajte ih na svaka 2h, ili češće u zavisnosti od menstrualnog krvarenja; izbegavajte usku sintetičku garderobu; konzumirajte vaginalni probiotik kako biste povećali broj dobrih bakterija laktobacila u vašoj vaginalnoj flori i tako sprečili nastanak vaginalnih infekcija.


Primena vaginalnog probiotika u menstruaciji

Kao što smo već napomenuli, žene su tokom menstruacije zbog promene u pH ravnoteži vaginalne flore dosta osetljivije i podložnije vaginalnim infekcijama. Primena vaginalnog probiotika u toku menstruacije pozitivno utiče na vaginalno zdravlje, i onemogućava razvoj vaginalnih infekcija nakon menstruacije. Prednost FemmaBiotica je ta što se FemmaBiotic konzumira oralno, i totalno je bezbedan za primenu kod žena svih starosnih dobi, i nema nuspojava. Više o vaginalnim infekcijama saznajte ovde. (link ka Vaginalnim inf)

]]>
Prvi ginekološki pregled: sve što treba da znate ../prvi-ginekoloski-pregled-sve-sto-treba-da-znate/ Fri, 06 Aug 2021 07:04:41 +0000 ../?p=1269

Prvi ginekološki pregled: sve što treba da znate

Kada je pravo vreme za prvu posetu ginekologu?

Većina mladih devojaka ima strah od prvog ginekološkog pregleda. Iz tog razloga se ne mora nužno obaviti pregled ukoliko nemate nikakve ginekološke probleme. Ova prva poseta ginekologu može biti u vidu razgovora gde će se uspostaviti poverenje i smanjiti strah od pravog pregleda. Idealno vreme za prvu posetu ginekologu je pre prve menstruacije, kako biste se informisale i naučile kako da brinete o svom intimnom zdravlju. Takođe ovakav vid posete se može obaviti uz prisustvo roditelja ili prijatelja.

Koje informacije možemo da dobijemo od ginekologa?

Ginekolog može da vas informiše o svim temama koje su važne za očuvanje vašeg ginekološkog zdravlja: intimna nega, menstrualni ciklus, vaginalne infekcije, seksualni odnos, polno-prenosive bolesti, kontraceptivna sredstva, sekret, trudnoća,.. Sve ove teme su jako važne i bitno je da budete pripremljene i naoružane znanjem.

Kada treba otići na ginekološki pregled?

Na ginekološki pregled treba otići: kada primetite peckanja, bol, pojačan sekret, poremećaj ciklusa, krvarenje, ranice; pre nego što stupite u seksualne odnose; kada stupite u seksualne odnose; obavezno bar jednom do 21. godine života ne vezano da li ste imale seksualne odnose ili ne.

Kako se pripremiti za ginekološki pregled?

ukoliko se ginekološki pregled obavlja nakon dobijanja menstruacije, na ginekološki pregled trebate otići između 8-12 dana menstrualnog ciklusa; dan ili dva pre nego što odete kod ginekologa nemojte koristiti vaginalete, kreme, gelove za intimnu negu, jake sapune, jer oni mogu da utiču na rezultate briseva i PAPA testa i prikriju realno stanje. Za intimnu negu koristite samo mlaku vodu ili blagu kupku; ukoliko ste u mogućnosti možete obući suknju kako bi vama bilo prijatnije; 24h pre ginekološkog pregleda nemojte imati seksualni odnos; ukoliko imate pitanja za vašeg ginekologa pripremite ih kod kuće, jer se često dešava da devojke ili žene kada dođu na ginekološki pregled zaborave da pitaju sve što su želele; kada je reč o depilaciji, ginekologu nije važno da li ćete na pregled doći izdepilirane ili ne.

Kako izgleda prvi ginekološki pregled?

Ginekološki pregled se sastoji iz anamneze i inspekcije.
Prvi deo ginekološkog pregleda – anamneza Pod anamnezom se podrazumeva davanje informacija o godinama, prvom menstrualnom ciklusu, datumu poslednje menstruacije, seksualnom odnosu, korišćenju kontraceptivnih sredstava, alergiji na lekove, ginekološkim problemima kao i o razlogu posete ginekologu.
Drugi deo ginekološkog pregleda – inspekcija Nakon razgovora, započinje se pregled na ginekološkom stolu u ležećem položaju. Inspekcija (pregled gledanjem) se deli na pregled spoljnih genitalija i vaginalni pregled. Inspekcija – pregled spoljnih genitalija Pregled spoljnih genitalija se obavlja prvi. On se sastoji iz pregleda spoljašnjeg otvora vagine, malih i velikih usana i klitorisa. Ovim pregledom se proverava da li postoje iritacije, crvenilo, ciste, sekret ili neke druge neobične promene. Inspekcija – vaginalni pregled Vaginalni pregled se obavlja na dva načina. Prvi način je pregled kolposkopom. Drugi način je bimanuelni pregled.

Šta je kolposkopija?

Kolposkopija predstavlja specijalni pregled vagine i grlića materice pod kolposkopom. Uz pomoć ovog aparata se pod velikim uvećanjem može mnogo jasnije analizirati površina grlića materice kao i zidovi vagine. Sposobnost uveličavanja aparata od 10 do 60 puta omogućava otkrivanje promena koje se ne mogu uočiti golim okom. Pregled traje do deset minuta. Važno je da budete opuštene tokom pregleda jer će u suprotnom mišići male karlice biti napeti i zbog toga će pregled biti otežan i bolan. Kolposkopija treba da se obavlja jednom godišnje. Tada se uzima i bris sa grlića materice i iz vagine koji se testira na prisustvo uzročnika polno-prenosivih bolesti kao i PAPA test. Analizom brisa određuje se i grupa vaginalnog sekreta.

Koji je cilj kolposkopije?

Ukoliko se kolposkopija radi redovno (jednom godišnje) moguće je veoma rano otkriti promene na površini grlića materice, koje ukoliko se ne leče na vreme mogu da prerastu u karcinom grlića materice. Takođe se može prepoznati već postojeći karcinom grlića materice u ranim ili kasnim fazama.

Šta je PAPA test?

Papanikolau (PAPA) test ukazuje na promene grlića materice i na premaligne promene. PAPA test je veoma važan za svaku ženu, a posebno za one koje su u reproduktivnom periodu. Test se radi tako što se uzima bris sa površine grlića materice. Prvi PAPA test treba uraditi najkasnije u roku od 2 do 3 godine od prvog seksualnog odnosa, a kasnije jednom godišnje u sklopu redovnog ginekološkog pregleda. Tada se radi i bimanuelni pregled.
Kako se obavlja bimanuelni ginekološki pregled?
Bimanuelni pregled se obavlja tako što ginekolog uz pomoć kažiprsta i srednjeg prsta u unutrašnjosti vagine opipava položaj, veličinu i bolnu osetljivost organa u maloj karlici: jajnika, jajovoda, materice, vagine.

Kako izgleda ultrazvučni pregled kod ginekologa?

Za obavljanje ultrazvučnog pregleda se koristi ultrazvučna sonda. Za potrebe ovog pregleda je potrebno da vam bešika bude prazna. Ultrazvučna sonda se prvo zaštiti kondomom a zatim se polako stavlja u vaginu. Ovaj postupak ne boli. Tada se detaljno pregledava materica, jajnici i područje male karlice. Ovaj pregled traje između 5 i 10 minuta.

Kako se obavlja pregled kod devica/virgo?

Kod devica se ne može uraditi ultrazvučni pregled vaginalno, već se mora uraditi preko stomaka ili rektalno. Ukoliko se pregled radi preko stomaka, potrebno je da bešika bude puna. Jedan sat pre pregleda možete popiti 1 l tečnosti. Takođe se obavlja i spoljni vaginalni pregled i posmatra se himenalni otvor. Najbolji način da se uraditi ginekološki pregled kod devica je da se uradi rektalno, jer se na ovaj način jajnici kao i materica mogu bolje videti.

Koliko često treba iči na ginekološki pregled?
Žene u reproduktivnom periodu treba jednom godišnje da obave kompletan ginekološki pregled koji podrazumeva: kolposkopiju; PAPA test; bris vaginalnog sekreta; ultrazvučni pregled. Ovaj redovni ginekološki pregled je obavezan da se uradi jednom godišnje kako bi se pravovremeno otkrila eventualna oboljenja kao što su rak materice i jajnika, ali i druge infektivno polno-prenosive bolesti. Naravno ukoliko osećate potrebu za češćim pregledima treba da posetite svog ginekologa.

U kojim situacijama se treba obratiti ginekologu?
Kod ginekologa možete otići kada god osetite potrebu za tim. Takođe poseta ginekologu je obavezna ukoliko imate: peckanja i svrab; bolove; pojačan sekret; neredovan menstrualni ciklus; obilna i bolna menstrualna krvarenja; trudni ste ili želite da zatrudnite; krvarenje u menopauzi; nemogućnost začeća ili druge neobične promene.

]]>
Moje iskustvo sa FemmaBioticom: Kako sam se rešila ešerihije i uporne urinarne infekcije ../moje-iskustvo-sa-femmabioticom-kako-sam-se-resila-eserihije-i-uporne-urinarne-infekcije/ ../moje-iskustvo-sa-femmabioticom-kako-sam-se-resila-eserihije-i-uporne-urinarne-infekcije/#comments Fri, 06 Aug 2021 06:56:52 +0000 ../?p=1267

Moje iskustvo sa FemmaBioticom: Kako sam se rešila ešerihije i uporne urinarne infekcije

Urinarne infekcije predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem i spadaju u red najučestalijih infekcija. Urinarne infekcije su često uporne, ponavljajuće i dugotrajne. Slab imunitet, prisustvo bakterije ešerihija koli, smanjen broj “dobrih” bakterija povećava rizik za nastanak upornih i ponavljajućih urinarnih infekcija. Čak 75% do 95% infekcija urinarnog trakta je uzrokovano upravo ešerihijom koli. Urinarne infekcije umeju da budu vrlo neprijatne jer se u određenom procentu slučajeva javljaju iznova i do nekoliko puta u toku godine. FemmaBiotic pomaže u tretmanu i prevenciji urinarnih infekcija, akutnih, hroničnih i ponavljajućih. Delimo sa vama iskustvo sa FemmaBioticom naše pacijentkinje Anje koja ga je pila u borbi protiv uporne bakterije ešerihije koli i urinarne infekcije koja se stalno vraćala.

Anja kakvo je tvoje iskustvo sa bakterijom ešerihijom koli i upornim urinarnim infekcijama?

Ešerihiju koli sam dobila zbog naglog pada imuniteta. Ešerihija koli je prirodno nastanjena u našim crevima i pomaže da naš probavni trakt bude zdrav, ali kada dođe do naglog pada imuniteta broj ove bakterije se znatno uveća i tada nastaje problem. Što se meni i desilo. Nisam mogla da je se rešim punih 6 meseci. Ešerihija koli ume da bude veoma uporna bakterija i nije lako rešiti je se. Pravilno lečenje je od ključne važnosti za izlečenje.

Koji simptomi su ti ukazali da imaš urinarnu infekciju i ešerihiju koli?

Imala sam često i otežano mokrenje praćeno jakim bolom i peckanjem. Kada sam otišla kod ginekologa i kada smo uradili vaginalni bris ustanovi smo ešerihiju koli. Takođe mi je urin bio mutnjikav, tamnije boje i često neprijatnog mirisa.

Koju si terapiju primenjivala kako bi se rešila ešerihije koli i urinarne infekcije?

Odmah nakon prve terapije antibioticima ešerihija se povukla, ali se nakon samo nekoliko dana ponovo vratila. I tako narednih 5 meseci. Nakon svake terapije antibioticima ona se stalno vraćala. Nisam znala šta više da radim. Sve sam pokušala. Pila sam dosta tečnosti, čaj od brusnice, uvin čaj, ali ništa nije davalo trajne rezultate. Sve je delovalo kratkotrajno. Ešerihija se zakačila za zid bešike i nikako nije htela da ode.

Kakvo je tvoje iskustvo sa FemmaBioticom u borbi protiv ešerihije koli i uporne urinarne infekcije?

Nakon teških pet meseci odlučila sam da nešto promenim. Nisam mogla više da izdržim. Pošto sam znala da je uzrok moje urinarne infekcije slab imunitet, odlučila sam da promenim ishranu iz korena. Nepravilna ishrana, gazirana pića i slatkiši pojačavaju kiselost organizma, a ešerihija koli je bakterija koja voli kiselo okruženje. U apoteci sam potražila probiotik koji bi dodatno mogao da mi pomogne u jačanju imuniteta. Apotekarka mi je preporučila FemmaBiotic. Rekla mi je da je FemmaBiotic jedan od najprodavanijih vaginalnih probiotika i da ga devojke i žene redovno kupuju. Čak je i sama konzument i veoma je zadovoljna rezultatima. Uz kompletnu promenu ishrane, pravilnu upotrebu namirnica, redovnu terapiju antibioticima kao i konzumaciju vaginalnog probiotika FemmaBiotica – ešerihija je nestala. FemmaBiotic sam pila 3 meseca po jednu kapsulu dnevno. FemmaBiotic mi je pomogao da nadoknadim armiju dobrih bakterija koje su nestale nakon terapije antibioticima i tako mi omogućio da ojačam svoj organizam i sprečim ponovnu pojavu urinarne infekcije. Primena ovog probiotika je imala pozitivan efekat na moje zdravlje i na jačanje mog imuniteta. FemmaBiotic je regenirasao moj gastrointestinalni trakt i omogućio mi da se rešim ešerihije koli i uporne urinarne infekcije.

Da li se ešerihija koli vratila nakon određenog perioda?

Nakon urinarne infekcije nastavila sam da pijem FemamBiotic. Uzimam ga 10-20 dana, pravim pauzu mesec-dva i ponovim. Urinarna infekcija se nije vratila. Meni je važno da je FemmaBiotic bezbedan, nema neželjenih efekata, mogu i devojčice i trudnice da ga koriste. Kako da imate zdravu i bezbrižnu trudnoću uz FemmaBiotic pročitajte ovde.

Primena vaginalnog probiotika u cilju jačanja imuniteta

Balans dobrih bakterija održava zdravlje čitavog organizma, a disbalans dobrih bakterija dovodi do pada imuniteta i pojave bolesti. Uloga probiotika je veoma važna za jačanje imuniteta, kako lokalnog tako i sistemskog, jer poboljšanjem crevnog imuniteta se podiže i sistemski imunitet. FemmaBiotic obnavlja i održava zdravu crevnu floru, uspostavlja normalnu vaginalnu floru i sprečava nastanak urinarnih i vaginalnih infekcija. FemmaBiotic ima koncentraciju laktobacila od preko 7 milijardi u samo jednoj kapsuli. Redovnom primenom FemmaBiotica (jedna kapsula dnevno) poboljšaćete vaš imunitet i onemogućiti razvoj urinarnih i vaginalnih infekcija.
]]>
../moje-iskustvo-sa-femmabioticom-kako-sam-se-resila-eserihije-i-uporne-urinarne-infekcije/feed/ 49
Porođaj – moje iskustvo ../porodaj-moje-iskustvo/ Fri, 06 Aug 2021 06:44:55 +0000 ../?p=1263

Porođaj – moje iskustvo

Dolazak bebe na svet predstavlja najradosniji trenutak u životu svake žene, iako su nekada žene veoma uplašene od porođaja. Ali je to na neki način i opravdano. Porođaj je oduvek bio ženska tema. Žene su međusobno razmenjivale svoja iskustva bilo da su teška ili laka pa je vrlo moguće da se strah na taj način i rodio kod drugih devojaka. Ali to ne treba da bude slučaj. Ovo iskustvo je jako individualno. Svaka žena ima drugačiji prag bola i svaka žena doživi porođaj na drugačiji način. Važno je da budete pozitivne, vesele i da se radujete ovom događaju i sve će biti u redu. Delimo sa vama porođajno iskustvo naše pacijentkinje Ivane koja se opredelila za porođaj prirodnim putem.

Ivana kakvo je tvoje iskustvo sa porođajem? Koji su bili tvoji prvi simptomi porođaja?

Ja sam oduvek želela da postanem majka. Za mene je majčinstvo nešto najlepše na svetu. Mislim da svaka žena treba to da doživi i prođe kroz trudnoću i porođaj. Moje porođajno iskustvo je bilo veoma pozitivno. Probila sam termin 5 dana. Veče pre nego što sam se porodila jako puno sam šetala sa svojim suprugom. Tokom šetnje sam osetila da mi je kretanje bilo otežano, i stomak mi je bio baš težak. Kada smo došli kući krenule su kontrakcije. Na svakih 5 minuta po 60 sekundi. Bol je bio kao najveći menstrualni. Znala sam da ću se uskoro poroditi. Krenula sam polako da se pripremam. Istuširala sam se i spakovala sve stvari. Nakon šest sati od kako su krenule kontrakcije mi je pukao vodenjak. Kad se to desilo krenuli smo u porodilište.

Da li si išla u školu za trudnice?

Pohađala sam onlajn školu za trudnice i veoma sam zadovoljna. Naučili su nas svemu što treba da znamo kako bismo bile potpuno spremne za porođaj i život sa bebom. Ja sam uvek kao prava štreberka sve beležila i učila kako bih bila potpuno spremna za porođaj. U školi za trudnice smo naučile: kako da pratimo kontrakcije; na koji znak da krenemo u porodilište; šta da spakujemo u torbu za porodilište; tehnike disanja kako da lakše savladamo bol; vežbe pravilnog napinjanja tokom porođaja; kako da dojimo, itd. Šta si ponela sa sobom u porodilište? Najbitnije stvari koje treba sa sobom da ponesete na porođaj u porodilište su: zdravstvena knjižica; lična karta; krva grupa i najsvežija krvna slika; uput za porodilište; mrežasti ulošci; mrežaste gaće; spavaćica; papuče (jedne za tuširanje jedne za sobu); peškiri; pribor za ličnu higijenu; povidon jod pena za pranje rane; oktanisept; higijenski podmetači za wc šolju; podmetači za krevet.

Kako je izgledala tvoja priprema za porođaj?

Ja sam pre trudnoće često imala probleme sa vaginalnim infekcijama. Čak sam i na početku trudnoće imala problem sa gljivičnom infekcijom. Nakon te infekcije sam preduzela sve mere kako bih održala trudnoću zdravom. U poslednja tri meseca moje trudnoće su krenule ozbiljnije pripreme. Nisam smela sebi da dozvolim da u ovom periodu ponovo dobijem vaginalnu infekciju i da rizikujem da je prenesem na moju bebu. Zato sam u dogovoru sa mojim ginekologom 3 meseca pre porođaja redovno krenula da pijem vaginalni probiotik FemmaBiotic kako bih se pripremila za porođaj. FemmaBiotic je vaginalni probiotik koji jača imunitet, održava vaginalnu floru zdravom i onemogućava bakterijama da se pojave i razvijaju. Što je najvažnije namenjen je i prilagođen upravo trudnicama, i potpuno je bezbedan za konzumiranje u trudnoći. Do porođaja, a i nakon njega nisam imala problema sa vaginalnim infekcijama, sve je prošlo kako treba.

Kako je izgledao tvoj porođaj?

Kada smo stigli u porodilište i prošli prijemno odeljenje, otišla sam da se presvučem i vratim sve svoje stvari koje sam sa sobom imala svom suprugu jer to nisam mogla da zadržim. Mogla sam da unesem samo torbu u koju sam spakovala sve ostalo što mi je potrebno. Nakon toga sam otišla u sobu za klistir. Klistiranje nije bilo bolno, samo sam nakog toga malo šetala kako bi klistiranje bilo efikasnije, zatim sam otišla u toalet pa pod tuš. Nakon toga sam otišla u porođajni boks. Priključili su me na indukciju kako bih se brže otvorila. Otvaranje i ceo period u boks sobi me je više boleo nego sam porođaj dok je beba izazila. Ali to je normalno jer kontrakcije indukcijom bole mnogo više nego obične prirodne kontakcije. Jako me je bolelo, ali sam uspela da skupim nekako snagu. Nakon nekog vremena su me prebacili u porođajnu salu. Porođaj je brzo prošao. Samo sam dva puta gurnula i beba je izašla. Čim beba izađe vi ste odmah kao nove, ne boli vas ništa. Tada je usledio najlepši i najsrećniji trenutak u mom životu – ugledala sam svoju bebicu. Kada su mi stavili bebu bila sam preplavljena srećom i ljubavlju. Ubrzo nakon toga su mene i bebicu prebacili u sobu.

Kako je izgledao oporavak nakon porođaja?

Iz porodilišta sam izašla nakon dva dana. Nisam imala nikakvih komplikacija i bolova. Sve je jako brzo prošlo. Nakon porođaja sam se odmarala, bila oprezna i izbegavala nagle i česte pokrete kao i fizičke aktivnosti 6 nedelja. Trebalo mi je vremena da se svi organi vrate na svoje mesto i dobiju prvobitni oblik. Sada bih mogla sve ponovo ispočetka. Kako do zdrave i bezbrižne trudnoće uz FemmaBiotic pročitajte ovde.
]]>
Moje iskustvo sa FemmaBioticom: Kako prepoznati i izlečiti vaginalnu infekciju ../moje-iskustvo-sa-femmabioticom-kako-prepoznati-i-izleciti-vaginalnu-infekciju/ ../moje-iskustvo-sa-femmabioticom-kako-prepoznati-i-izleciti-vaginalnu-infekciju/#comments Fri, 06 Aug 2021 06:39:42 +0000 ../?p=1261

Moje iskustvo sa FemmaBioticom: Kako prepoznati i izlečiti vaginalnu infekciju

Žene u reproduktivnom periodu su dosta sklonije pojavama vaginalnih infekcija zbog aktivnog seksualnog života kao i redovne menstruacije. U toku menstrualnog ciklusa zbog hormonskih promena, dolazi i do poremećaja pH vaginalne flore, što posledično dovodi do nastanka infekcije nakon ciklusa. Mnoge žene nakon ciklusa obavezno dobiju vaginalnu infekciju, a čak 40% njih ima problem sa ponovljenim vaginalnim infekcijama.
Delimo sa vama iskustvo sa FemmaBioticom naše pacijentkinje Jelene, koja je u dogovoru sa svojim ginekologom odlučila da ga konzumira kako bi sprečila upornu bakterijsku vaginozu koja joj se vraćala svakog meseca nakon menstruacije.

Jelena kakvo je tvoje iskustvo sa vaginalnim infekcijama?

Prvi put sam se susrela sa vaginalnom infekcijom sa svojih 25 godina. Nisam ni znala da imam vaginalnu infekciju. U toku seksualnog odnosa sam osetila intenzivan bol i krenula da istražujem na internetu o čemu se radi. Na osnovu informacija koje sam prikupila počela sam da sumnjam da se radi o vaginalnoj infekciji. Sekret mi jeste promenio miris i strukturu, ali sam mislila da je to normalno zbog stresnog perioda kroz koji sam prošla. Mislila sam da će trajati par dana i da će prestati, ali se to nije desilo. Nakon nekoliko dana sam dobila menstruaciju. Mislila sam da će se stanje nakon menstruacije popraviti, ali nije. Samo se pogoršalo. Veš mi je konstantno bio neuredan i mirisao je na riblju pijacu.

Koje korake si preduzela kako bi sprečila vaginalnu infekciju?

Odlučila sam da odem kod ginekologa. Tako je najsigurnije. Pozitivan bris je potvrdio moja nagađanja i dijagnostikovali smo bakterijsku vaginozu. Ginekolog mi je preporučio antibiotike koje sam vaginalno koristila sedam dana. Nakon sedam dana moje stanje se znatno popravilo. Bol i miris su nestali, a veš mi je ponovo bio uredan, ali samo do pojave sledeće menstruacije!

Da li se vaginalna infekcija vratila nakon naredne menstruacije?

Jeste. Nakon naredne menstruacije je moj veš ponovo počeo da izgleda kao i pre. Bio je stalno musav i ponovo je užasno mirisao. Miris je toliko bio neprijatan da sam ga stalno osećala i mislila da svi oko mene osećaju. Nisam znala zašto se infekcija ponovo vratila. Kada sam ponovo otišla kod ginekologa opet mi je preporučio antibiotike. U narednom periodu situacija se ponavljala svakog meseca nakon menstruacije. Nisam znala šta više da radim. Nisam bila spremna da pričam o ovom problemu sa svojom majkom i prijateljicama jer me je bilo sramota i mislila sam da se samo meni to dešava.

Kako si se izborila sa bakterijskom vaginozom?

Nakon upornih vraćanja bakterijske vaginoze odlučila sam da se posavetujem sa drugaricom. Ona mi je rekla da je i ona prošla kroz to i da joj je njen ginekolog pomogao. Odlučila sam da odem kod njenog ginekologa i pokušam da rešim problem. Nisam mogla više da izdržim. Kada vam se takve stvari dešavaju ne možete da budete uspešni ni na drugim poljima života. Sve vam se oko toga vrti. Sve biste dali da infekcija nestane. Njen ginekolog mi je objasnio uzroke moje bakterijske vaginoze. Ženske genitalije su jako nežne i osetljive i vrlo malo nam treba da zadobijemo neku vaginalnu infekciju. Moramo da pazimo koji veš nosimo, koje uloške i gelove koristimo. Ali ono što je najvažnije i što mi je najviše značilo je što mi je preporučio konzumaciju vaginalnog probiotika – FemmaBiotica. Objasnio mi je da antibiotici mogu da pomognu, ali da oni uništavaju i dobre bakterije zajedno sa lošim. Zato je konzumacija vaginalnog probiotika obavezna uz antibiotike kako bi se nadomestile dobre bakterije koje su nestale zajedno sa lošim bakterijama nakon terapije antibioticima.


Kakvo je tvoje iskustvo sa FemmaBioticom u borbi protiv vaginalne infekcije?

FemmaBiotic sam pila 3 meseca svakoga dana po jednu kapsulu. Bakterijska vaginoza je nestala. Sada sa početkom mentruacije i par dana nakon ciklusa obavezno svakoga meseca preventivno pijem FemmaBiotic kako bih održala vaginalnu floru zdravom i kako bih sprečila ponovnu pojavu vaginalne infekcije.
Koje su ti dodatne navike pomogle da se izboriš sa vaginalnim infekcijama?
Pored redovne konzumacije FemmaBiotica počela sam da nosim samo pamučni veš. On omogućava mom telu da diše. Takođe redovno beležim i pratim menstrualni ciklus i znam kako i u kojoj nedelji moj sekret treba da izgleda. Moramo da budemo oprezne i da pratimo svoje telo. Samo tako ćemo znati kada i kako da reagujemo. Takođe sam promenila i gel za intimnu negu. Devojke često pribegavaju parfemskim mirisima misleći da im neće naškoditi, a veoma često i sami gelovi mogu izazvati infekcije ukoliko su prejaki i parfimisani.

]]>
../moje-iskustvo-sa-femmabioticom-kako-prepoznati-i-izleciti-vaginalnu-infekciju/feed/ 1
Menopauza: Sve što treba da znate ../menopauza-sve-sto-treba-da-znate/ ../menopauza-sve-sto-treba-da-znate/#comments Fri, 06 Aug 2021 06:22:17 +0000 ../?p=1259

Menopauza: Sve što treba da znate

Šta je menopauza?

Menopauza je fiziološko stanje koje označava kraj reproduktivnog perioda žene. Odnosi se na vremenski period koji sledi godinu dana nakon poslednje menstruacije. U menopauzi dolazi do hormonskih promena kada telo žene prestaje da proizvodi jajne ćelije.

Kada nastupa menopauza?

Kada će menopauza nastupiti zavisi od mnogo faktora. Svaka žena je drugačija i svaka žena će ući u period menopauze u različito vreme. Najveći broj žena uđe u period menopauze sa svojih 48. do 50. godina života. Manjem procentu žena se dešava da uđu u period menopauze vrlo rano, u periodu od 40. do 43. godine života. Takođe, ima i žena koje ulaze u period menopauze pre svoje 40. godine. Tada se radi o prevremenoj menopauzi. Uzroci prevremene menopauze mogu biti veoma različiti i individualni. Jako je važno da znate da menopauza ne nastupa odjednom. Nekoliko godina pre menopauze se dešava period predmenopauze.

Koje su faze menopauze?

Postoje tri faze menopauze:

  1. Premenopauza
  2. Menopauza
  3. Postmenopauza

Period premenopauze je period u životu žene koji se javlja oko deset godina pre menopauze. U ovom periodu se u telu žene postepeno dešavaju hormonske promene koje prate neredovni i nepravilni menstruacioni ciklusi praćeni različitim kliničkim znacima. Do značajnih hormonskih promena dolazi oko 6-8 godina pre menopauze, a zatim se javljaju i neredovni i nepravilni mestruacioni ciklusi praćeni raznovrsnim kliničkim znacima. Ovaj period se naziva premenopauza.

Menopauza ili klimakterijum označava period kada telo žene prestaje da proizvodi jajne ćelije. Period menopauze obuhvata period predmenopauze i prvih deset godina postmenopauze. Postmenopauza je period u životu jedne žene koji se javlja nakon perioda menopauze.

Posmenopauza se deli na ranu i kasnu. Ukoliko se kod žene javi pre 70. godine života smatra se da je usledila rana postmenopauza. Ukoliko se postmenopauza javi nakon 70. godine života smatra se da je nastupila kasna postmenopauza ili senijum. Period postmenopauze traje oko deset godina.

Šta je veštačka menopauza?

Veštačka menopauza nastaje kao posledica operativnog zahvata kojim se uklanjaju jajnici usled raznih bolesti žene (karcinom jajnika, endometrioza,karcinom dojke…).

Koji su simptomi menopauze?

Simptomi menopauze zavise od faze menopauze u kojoj se javljaju. U zavisnosti od perioda u kome se javljaju razlikujemo rane, srednjeročne i kasne simptome menopauze.

Koji su rani simptomi menopauze?

  • Hormonske promene
  • Nagli pad estrogena
  • Nesanica
  • Osećaj umora
  • Iscrpljenost

Kao posledica hormonskih promena se javlja poremećaj menstrualnog ciklusa. Prve promene se odražavaju na menstrualni ciklus, koji se mogu manifestovati kao česti ili retki ciklusi. Česti ciklusi se javlaju na 20 dana, a retki u periodu dužem od 35 dana. Cikluse prati obilno ili oskudno krvarenje, nejednako trajanje i intenzitet krvarenja. Kao posledica naglog pada estrogena kod 50-60% žena se javljaju psihičke tegobe (depresivnost). Kod 30% žena se u ovom periodu javljaju valunzi. Takođe se zbog pada estrogena javljaju suvoća vagine i vaginalne infekcije. Talasi vrućine se češće javljaju noću, za vreme sna, nadovezuje se znojenje i pad temperature, nekad dolazi do osećaja groznice.

Koji su srednjeročni simptomi menopauze?

Srednjeročni simptomi počinju da se javljaju nakon pet do deset godina od početka menopauze. To su uglavnom:

  • Urogenitalna atrofija
  • Promene kože, kose i noktiju
  • Smanjenje libida
  • Pad kognitivnih funkcija


Urogenitalna atrofija se javlja kao posledica nedostatka hormona. Zbog istanjenja (atrofije) sluznice vagine javlja se suvoća vagine i poremećaj pH vrednosti vagine. U ovom periodu menopauze žene su sklonije vaginalnim i urinarnim infekcijama. Infekcije prati osećaj suvoće, svraba, peckanja i žarenja. Često su prisutni i bolni seksualni odnosi. Urinarne tegobe su najčešće u vidu učestalog, hitnog kao i noćnog mokrenja uz češće bolne urinarne infekcije. Takođe su vidljive i promene na koži, kosi i noktima. Koža gubi elastičnost, kreće da se peruta i javljaju se bore. Kosa se kod većine žena proredi, bude suva i lako se lomi. Nokti kreću da se lome i istanjuju. Kao posledica višegodišnjeg nedostatka estrogena i androgena javljaju se problemi sa kognitivnim funkcijama mozga. Pamćenje je slabije i koncentacija brzo opada.

 

Koji su kasni simptomi menopauze?

Kardiovaskularne bolesti Osteoporoza Osteoartritis Poremećaj čula Kao kasni simptomi i posledice menopauze se mogu javiti kardiovaskularne bolesti. „Tiha bolest“ ili osteoporoza nema simptome dok se ne desi prelom izazvan padom ili bez razloga. Osteoartritis je najčešća bolest zglobova koja se takođe javlja u ovom periodu. Poremećaji čula koji se najčešće javljaju su razvoj katarakte, smanjenje vida, zamućen vid, suvoća očiju i povećanje očnog pritiska. Starenjem slabi i sluh.

Koje preventivne mere treba preduzeti za prevenciju problema koji mogu nastati kao posledica menopauze?

Svaka žena je drugačija i reaguje na tretmane drugačije. Kada primetite rane simptome menopauze, treba zajedno u dogovoru sa vašim ginekologom da odredite terapijske mere koje će vam pomoći da prevenirate posledice menopauze.

Koje terapije za prevenciju i lečenje simptoma menopauze postoje?

Hormonska terapija (zamenska terapija) Preventivna terapija vaginalnim probiotikom Terapija vitaminima i mineralima
Fizička aktivnost i zdrava ishrana
Hormonska ili zamenska terapija (zamena estrogena) je individualna i treba da je odredi ginekolog. Postoji nekoliko načina na koje može da se uzima hormonska terapija: oralno u obliku krema ili flastera, ili u obliku injekcija. Terapija može da se uzima periodično ili kontinuirano. Hormonska terapija se preporučuje ženama koje pate od kardiovaskularnih bolesti ili imaju pozitivnu porodičnu anamnezu na iste. Takođe se može primeniti i kod žena koje imaju smanjenu fizičku aktivnost i ne hrane se zdravo. U toku i nakon hormonske terapije lekarski pregledi su obavezni.

Vaginalni probiotik u borbi protiv suvoće vagine i vaginalnih infekcija

Da li ste znali da 50% žena u menopauzi pati od upornih vaginalnih infekcija? Vaginalne infekcije i suvoća vagine se u periodu menopauze javljaju zbog smanjene količine estrogena u organizmu. Suvoća vagine dovodi do poremećaja pH vrednosti i kiselosti vagine, i tada se javljaju vaginalne infekcije.
FemmaBiotic sadrži koncentraciju laktobacila od sedam milijardi u samo jednoj kapsuli. Dnevna doza vaginalnog probiotika FemmaBiotic-a znatno povećava nivo laktobacila, održava vaginalnu floru zdravom i sprečava pojavu vaginalnih infekcija. Primena vaginalnog probiotika je obavezna u borbi protiv upornih vaginalnih, gljivičnih i urinarnih infekcija. Obavezno konzumiranje vaginalnog probiotika FemmaBiotic-a se takođe savetuje nakon terapije antibioticima, hirurških intervencija, antibiotske terapije, kao i hemioterapije i radioterapije. Više o dejstvu FemmaBiotic-a u borbi protiv vaginalnih infekcija možete pročitati ovde. Terapija vitaminima i mineralima može dosta da olakša ovaj period života. Preporučuje se obavezan unos vitamina D i kalcijuma.

Zdrava ishrana i fizička aktivnost su takođe jako važni. U velikoj meri mogu da spreče pojavu osteoporoze. Savetuje se povećan unos tečnosti, voća, povrća i belančevina, kao i smanjen unos masnoća i ugljenih-hidrata, prestanak konzumiranja cigareta i kafe. Fizička aktivnost treba da bude redovna i u vidu plivanja, šetnji u prirodi,.. Povećan unos tečnosti omogućiće da usporite proces starenja kože.
Pratite nas na društvenim mrežama!

]]>
../menopauza-sve-sto-treba-da-znate/feed/ 48
Moje iskustvo sa FemmaBioticom: gljivična infekcija u trudnoći ../moje-iskustvo-sa-femmabioticom-gljivicna-infekcija-u-trudnoci/ Fri, 06 Aug 2021 06:10:37 +0000 ../?p=1265

Moje iskustvo sa FemmaBioticom: gljivična infekcija u trudnoći

Trudnice su veoma osetljive i podložnije infekcijama zbog promena hormonskog statusa. Najčešća infekcija koja se javlja u toku trudnoće je gljivična infekcija. Gljivična infekcija se najčešće leči antimikoticima, koji uništavaju gljivice koje su uzrok infekcije, s tim što nakon kratkog vremenskog perioda dolazi do ponovnog javljanja infekcije.
Delimo sa vama iskustvo sa FemmaBioticom naše pacijentkinje Marije, koja je u dogovoru sa svojim ginekologom nakon pojave gljivične infekcije u trudnoći krenula redovno da ga pije.

Marija kakvo je tvoje iskustvo sa gljivičnom infekcijom u trudnoći?

Nikada pre nisam imala vaginalne infekcije. Uvek sam vodila računa o ishrani i intimnoj nezi. Redovno sam išla na ginekološke preglede i uvek je sve bilo u redu. Gljivičnu infekciju sam prvi put dobila u trudnoći. Tada sam se prvi put jako uplašila za svoju bebu. Nikada pre nisam imala problem sa vaginalnim infekcijama i prosto nisam znala kako da reagujem i šta da očekujem. Ginekolog mi je objasnio da je zbog hormonskih promena i menjanja pH vagine došlo do razvoja gljivične infekcije – kandide.

Koji simptomi su ti ukazali na to da je u pitanju gljivična infekcija?

Prvo sam primetila beli sirast sekret na donjem vešu. Zatim su krenuli bolovi prilikom mokrenja, jak svrab i crvenilo. Takođe sam osećala umor i bol u zglobovima. Koliko god da sam spavala i odmarala se umor je i dalje bio prisutan. Ovi simptomi su mi bili crvene lampice za odlazak kod ginekologa.

Koje korake si preduzela kako bi se rešila gljivične infekcije?

Odmah sam otišla kod ginekologa. Uradili smo bris iz vaginalnog sekreta i potvrdili kandidu. Ginekolog mi je rekao da je kandida nažalost česta pojava kod trudnica, ali da ne utiče na rast i razvoj bebe, ali da dugotrajna infekcija može da dovede do ranijeg porođaja što baš nije poželjno. Dobila sam terapiju antimikoticima. Nakon prve terapije kandida se povukla, ali se nakon izvesnog perioda ponovo vratila.

Kakvo je tvoje iskustvo sa FemmaBioticom u borbi protiv gljivične infekcije u trudnoći?

Na internetu sam pročitala iskustvo jedne trudnice koja je uz pomoć FemmaBiotica uspela da se reši gljivične infekcije i kandide. Posavetovala sam se sa mojim ginekologom i odlučila da probam. Pored terapije koju mi je lekar preporučio i mesec dana redovnog konzumiranja FemmaBiotica po jednu kapsulu na dan – infekcija je nestala. Nisam mogla da verujem! Doktor mi je preporučio da nastavim sa uzimanjem FemmaBiotica minimum 3 meseca pa da ponovim nakon izvesnog perioda kako se infekcija ne bi vratila. Redovnim konzumiranjem FemmaBiotica održava se vaginalna flora zdravom i sprečava nastanak infekcija. FemmaBiotic mi je pomogao da se rešim kandide. I dalje redovno preventivno pijem FemmaBiotic kako bih imala zdravu trudnoću i neometani porođaj.

Kako da imate zdravu i bezbrižnu trudnoću uz vaginalni probiotik FemmaBiotic?

Gljivična infekcija se najčešće leči antimikoticima, koji uništavaju sve štetne bakterije koje su uzrok infekcije, ali i one “dobre” bakterije koje su normalno prisutne u vaginalnoj flori, što nakon vrlo kratkog vremenskog perioda ponovo dovodi do razvoja vaginalne infekcije. Nakon terapije antimikoticima je obavezna primena FemmaBiotica kako bi se nadomestio broj dobrih bakterija (laktobacila) i na taj način se sprečila ponovna pojava vaginalnih infekcija. Više saveta možete pronaći ovde.

Kako da izbegnete gljivičnu infekciju u poslednjem trimestru trudnoće?

Gljivične infekcije mogu da budu veoma opasne ukoliko se jave u poslednjem trimestru trudnoće. U ovom periodu one mogu da se prenesu u toku porođaja na bebu. Beba može da dobije gljivičnu infekciju u ustima (sor) ili pelenski ojed. Ove infekcije se kod bebe lako leče, ali problem može nastati kada se u toku dojenja infekcija prenese na bradavicu, odakle može dospeti u unutrašnjost dojke. Nekada ume da bude veoma teško da se infekcija izleči zbog konstantnog prenosa sa majku na bebu i obratno.

Zbog toga je važno da se u poslednjem trimestru i u periodu dojenja pije FemmaBiotic kako bi se održala vaginalna flora zdravom i sprečio nastanak vaginalnih infekcija. FemmaBiotic je specijalno formulisan i prilagođen trudnicama i ženama svih životnih dobi. Bezbedan je za primenu u trudnoći, od prvog dana trudnoće do porođaja. FemmaBiotic se uzima oralno, što je značajna prednost ukoliko trudnica krvari ili koristi dodatno vaginalete. Pored redovnih poseta ginekologu, zdrave ishrane, konzumacije FemmaBiotica postoje i dodatni saveti koje možete primeniti kako biste imali zdravu trudnoću: uvek nosite isključivo pamučni veš; izbegavajte usku sintetičku garderobu; ukoliko ste se oznojili obavezno promenite donji veš; izbegavajte parfemske gelove za tuširanje i sapune sa jakim mirisom. Koristite isključivo mlaku vodu i blage gelove za intimnu negu koji neće narušiti balans vaginalne flore.

]]>
Važnost primene vaginalnog probiotika kod adolescentkinja ../vaznost-primene-vaginalnog-probiotika-kod-adolescentkinja/ ../vaznost-primene-vaginalnog-probiotika-kod-adolescentkinja/#comments Sun, 20 Jun 2021 13:48:46 +0000 ../?p=288

Važnost primene vaginalnog probiotika kod adolescentkinja

Adolescentkinje i devojčice su često sklone pojavi vulvovaginitisa, koji je bakterijske prirode, a ujedno i najčešće ginekološko oboljenje u ovom uzrastu. Uzrok tome je neadekvatna higijena i anatomska blizina urogenitalnih organa i rektuma. U prepubertetskom uzrastu javlja se i genitalna kandidijaza nakon primene antibiotika.

Vulvovaginitis kod adolescentkinja

Jedan od najčešćih ginekoloških problema koji se javlja kod adolescentkinja je vulvovaginitis. Vulvovaginitis ili zapaljenje genitalija najčešće nastaje usled vaginalne infekcije. Ponekad vulvovaginitis ume da bude rezultat alergijske reakcije na hemikalije. Simptomi koji ukazuju na vulvovaginitis kod adolescentkinja su vaginalni sekret, svrab, crvenilo, iritacija. Vulvovaginitis kod adolescentkinja je najčešće uzrokovan neadekvatnom higijenom (neadekvatnim korišćenjem toalet papira, vešom od sintetike, kupkama, parfimisanim sapunima, tesnom odećom), ali može se pojaviti i u sklopu bakterijske vaginalne infekcije.

Kako da prepoznate Vulvovaginitis kod adolescentkinja?

Simptomi koji ukazuju na vulvovaginitis su crvenilo, svrab, peckanje, prisustvo beličastih naslaga (skramica) na vulvi kod male dece, vaginalni sekret, iscedak iz vagine, otvorene ranice, otežano i bolno mokrenje.

Da li vaginalna infekcija može da se proširi?

Vaginalna infekcija može da se proširi na mokraćne kanale ukoliko se ne leči adekvatno. Ukoliko se ne reaguje na vreme i ne primeni adekvatna terapija vaginalna infekcija može da se proširi na mokraćnu bešiku i bubrege. Više o vaginalnim infekcijama možete pročitati ovde.

Kako prepoznati infekciju mokraćne bešike i bubrega?

Peckanje pri mokrenju ili bolno mokrenje je prvi znak da se vaginalna infekcija proširila na mokraćne puteve. Ukoliko imate i izuzetno visoku temperaturu praćenu drhtavicom verovatno su infekcijom zahvaćeni i bubrezi.

Kako se leči Vulvovaginitis kod adolescentkinja?

Ukoliko se otkrije vulvovaginitis obavezna je poseta lekaru. U periodu kada se otkrije vulvovaginitis pa do trenutka odlaska kod lekara potrebno je da se izbace iz upotrebe svi preparati i kreme kako se vaginalna infekcija ne bi dodatno proširila i pogoršala. Lekar će odrediti terapiju. Terapija vulvovaginitisa kod adolescentinja pre puberteta je individualna. Za lečenje vulvovaginitisa koji nije izazvan specifičnim mikrorganizmom treba primeniti higijenske mere i zaštitne kreme i izbegavati tesnu odeću i druge iritanse.

Prva pomoć u borbi protiv Vulvovaginitisa

Potrebno je da se genitalije ispiraju mlakom vodom i blagom kupkom sa neutralnim pH, ne sapunom nekoliko puta dnevno. Obavezno koristiti pamučnu meku tkaninu za brisanje. Prevencija Vulvovaginitisa kod adolescentkinja uz vaginalni probiotik S obzirom da kod devojčica i mladih devojaka vaginalna aplikacija leka nije moguća, infekcije se leče antibiotskim i antigljivičnim kremama. Pored toga, od posebne je važnosti primena vaginalnog probiotika jer pored toga što regeneriše vaginalnu floru, obnavlja crevnu i floru urinarnog trakta.

Šta je vaginalni probiotik?

Potpuna terapija vaginalnih infekcija uključuje obaveznu upotrebu vaginalnih probiotika. Vaginalni probiotici su živi mikroorganizmi koji, primenjeni u adekvatnoj količini, imaju povoljne efekte na zdravlje devojčica i koriste se u cilju sprečavanja nastanka i ponavljanja vaginalnih infekcija. Vaginalni probiotici pomažu u obnavljanju vaginalne flore. Primena probiotika utiče pozitivno na zdravlje ljudi i pojačava imunitet. Ukoliko je digestivni sistem zdrav, ceo organizam će biti zdrav. Poboljšanjem crevnog imuniteta podiže se sistemski imunitet. Zbog toga je uloga probiotika veoma važna za jačanje imuniteta, kako lokalnog tako i sistemskog. Važnost primene vaginalnog probiotika kod adolescentkinja

Zbog čega je FemmaBiotic najbolji vaginalni probiotik?

FemmaBiotic obnavlja vaginalnu floru, povećava broj laktobacila, reguliše vaginalni pH i sprečava nastanak vaginalnih, ali i urinarnih infekcija. Primena FemmaBiotic-a odmah nakon antibiotske terapije predstavlja idealno rešenje, jer obnavlja vaginalnu floru i na taj način sprečava nastanak ponovnih infekcija.

Kome je namenjen vaginalni probiotik FemmaBiotic?

FemmaBiotic mogu da konzumiraju devojčice starije od 2 godine, adolescentkinje, kao i žene svih životnih dobi.
]]>
../vaznost-primene-vaginalnog-probiotika-kod-adolescentkinja/feed/ 10416
Vaginalne infekcije ../vaginalne-infekcije/ ../vaginalne-infekcije/#comments Sun, 20 Jun 2021 13:48:24 +0000 ../?p=286

Vaginalne infekcije

Vaginalne infekcije su najčešća ginekološka oboljenja kod žena u njihovom reproduktivnom periodu. Ne postoji žena koja bar jednom u životu nije imala vaginalnu infekciju. Svaka žena mora da vodi računa o sebi i svom zdravlju. Redovni ginekološki pregledi, adekvatna lična higijena i zaštita pri seksualnim odnosima su obavezni. Često se vaginalne infekcije mogu pojaviti i bez ikakvih simptoma. Ukoliko se ne leče na vreme, mogu dovesti i do ozbiljnih komplikacija.

Vrste vaginalnih infekcija

Bakterijska infekcija (bakterijska vaginoza) je izazvana povećanom količinom patogenih bakterija. Patogene bakterije su bakterije koje se nalaze na telu žene i u vagini i u normalnim uslovima i ne izazivaju infekciju kada je žena zdrava. Kada ženi oslabi lokalni imunitet usled povećane količine patogenih bakterija dolazi do pojave bakterijske vaginoze.

Gljivična infekcija (genitalna kandidijaza) predstavlja infekciju vagine i vulve izazvanu gljivicama Candida albicans. Normalno je da Kandida u određenoj meri bude prisutna u vaginalnoj sluzokoži, ali do oboljenja dolazi kada se ona razmnoži više nego što bi trebalo.

Virusna infekcija (HPV, genitalni herpes) je polno prenosiva bolest čiji su uzročnici HPV, koji najčešće dovodi do pojave kondiloma (genitalnih bradavica) i kasnije u životu žene do pojave raka grlića materice.

Parazitarne infekcije (trihomonijaza)­ takođe predstavljaju polno prenosivu bolest. Dolazi do upale vagine, grlića materice i / ili bešike koja je prouzrokovana parazitom koji se zove trihomonas.

Kako da prepoznate da li imate vaginalnu infekciju?

Simptomi vaginalnih infekcija se razlikuju, ali je teško samostalno odrediti o kojoj tačno se vaginalnoj infekciji radi. Svaka žena mora da zna da prepozna promene u vaginalnom sekretu i da reaguje na vreme. Takođe treba da deluje preventivno i da spreči nastanak vaginalne infekcije. U nastavku teksta možete saznati više o simptomima vaginalnih infekcija. Ako imate ove simptome odmah konsultujte vašeg lekara i nemojte stupati u polne odnose dok ne utvrdite da li imate vaginalnu infekciju.

Bakterijska infekcija (bakterijska vaginoza)
Ukoliko je vaš sekret obilan i redak, vodnjikav i penušav, sive boje i jako neprijatnog mirisa (miris pokvarene ribe) onda verovatno imate bakterijsku infekciju. Ovaj vaginalni sekret je posebno izražen nakon menstruacije i polnog odnosa.

Gljivična infekcija (genitalna kandidijaza)
Dominantan simptom ove vaginalne infekcije je svrab i crvenilo vagine i vulve koji prati iritacija, osetljivost i peckanje, a kod nelečene dugotrajne infekcije bol prilikom polnog odnosa i mokrenja. Vagina i vulva su otečene i crvene, a mogu se pojaviti ranice i napukline. Vaginalni sekret je obilan, kremast i bele boje (gust kao sir, bez mirisa).

Virusnu infekciju prati tamna mokraća neprijatnog mirisa, promene na koži i sluzokoži genitalne regije u vidu ranica, bradavica ili plikova, svrab, crvenilo ili osip u predelu genitalija, osećaj blažeg ili jačeg peckanja prilikom mokrenja,..

Parazitarne infekcije (trihomonijaza)
Sekret je obično žute do zelene boje. Prati ga neprijatan miris, peckanje i bol pri mokenju, krvarenje i svrab nakon seksualnog odnosa.

Koji su uzroci vaginalnih infekcija?

Jedan od najčešćih uzroka vaginalnih infekcija je disbalans vaginalne flore. Disbalans vaginalne flore nastaje usled smanjenja broja dobrih bakterija koje se nalaze u vaginalnoj flori. Kada se smanji broj dobrih bakterija u vaginalnoj flori, broj loših bakterija i gljivica se naglo povećava izazivajući vaginalne infekcije. Disbalans vaginalne flore se može desiti iz više razloga. Najčešći razlozi koji dovode do disbalansa vaginalne flore su: preterana upotreba antibiotika, preterano tuširanje, hormonske promene, korišćenje preparata za ličnu higijenu, korišćenje kondoma, deterdženata za pranje veša, omekšivača, sintetskog donjeg veša, svakodnevna upotreba dnevnih uložaka, dijabetes,..

Različiti uzroci dovode do različitih vaginalnih infekcija.

Bakterijska infekcija
Uzroci ove vaginalne infekcije mogu biti: nekontrolisana primena antibiotika, neadekvatna higijena, preterana higijena, korišćenje prejakih sapuna i parfemskih uložaka, nezaštićeni seksualni odnosi i hormonski disbalans. Bakterijska infekcija najčešće se javlja kod žena koje imaju više polnih partnera, ili imaju novog partnera.

Gljivična infekcija (genitalna kandidijaza)
Najčešće se javlja kada dođe do pada imuniteta usled stresa, u trudnoći, nakon nekontrolisane primene antibiotika, dijabetesa, čestih seksualnih odnosa, poremećaja vaginalne kiselosti, sintetičkog veša, bazena, uskog veša, najlonskog veša…

Virusna infekcija
Virusi koji izazivaju polno prenosive bolesti prodiru u organizam prvenstveno kroz sluzokožu: vagine, uretre, anusa i usne duplje. Seksualni kontakt jeste glavni i najčešći, ali ne i jedini način prenošenja polno prenosivih infekcija.

Parazitarne infekcije
Polno je prenosiva, ali je moguće infekciju dobiti na bazenu, korišćenjem zajedničkog toaleta, putem zaraženog rublja,..

Da li antibiotici mogu biti uzročnici vaginalnih infekcija?

Konzumiranjem antibiotika se uništavaju štetne bakterije koje su uzrok vaginalne infekcije, ali i “dobre” bakterije koje su normalno prisutne u vaginalnoj flori, što nakon vrlo kratkog vremenskog perioda dovodi do ponovnog razvoja vaginalne infekcije. Normalna vaginalna flora je od velikog značaja za kompletno zdravlje žene i predstavlja prirodnu zaštitu od vaginalnih infekcija. Vaginalnu floru čine ,,dobre“ bakterije – laktobacili, koji sprečavaju rast i razmnožavanje štetnih mikroorganizama i na taj način sprečavaju nastanak vaginalnih infekcija.

Kako se leče vaginalne infekcije?

Antibiotici i antimikotici se preporučuju u lečenju vaginalnih infekcija. Bitno je da unište patogene mikroorganizme, ali ne utiču na povećanje laktobacila u vagini. Zbog toga nakon izvesnog vremena dolazi do ponovnog javljanja vaginalne infekcije. Kako bi se sprečio ponovni nastanak vaginalne infekcije potrebno je da se nadoknade laktobacili uz vaginalni probiotik – FemmaBiotic. Takođe treba voditi zdrav način života, što podrazumeva zdravu ishranu, odgovorno polno ponašanje, redovni ginekološki pregledi i samostalni pregledi i osluškivanje svog tela.

Šta je vaginalni probiotik?

Potpuna terapija vaginalnih infekcija uključuje obaveznu upotrebu vaginalnih probiotika. Vaginalni probiotici su živi mikroorganizmi koji, primenjeni u adekvatnoj količini, imaju povoljne efekte na zdravlje žena i devojčica i koriste se u cilju sprečavanja nastanka i ponavljanja vaginalnih infekcija. Vaginalni probiotici pomažu u obnavljanju vaginalne flore i poboljšavaju lokalni vaginalni imunitet. Primena probiotika utiče pozitivno na zdravlje ljudi i pojačava imunitet. Ukoliko je digestivni sistem zdrav, ceo organizam će biti zdrav. Poboljšanjem crevnog imuniteta podiže se sistemski imunitet, i zbog toga je uloga probiotika veoma važna za jačanje imuniteta, kako lokalnog tako i sistemskog.

Zbog čega je FemmaBiotic najbolji vaginalni probiotik?

FemmaBiotic obnavlja vaginalnu floru, povećava broj laktobacila, reguliše vaginalni pH i sprečava nastanak vaginalnih, ali i urinarnih infekcija. Primena FemmaBiotic-a odmah nakon antibiotske terapije predstavlja idealno rešenje, jer obnavlja vaginalnu floru i na taj način sprečava nastanak ponovnih vaginalnih infekcija. FemmaBiotic je specijalno formulisan i prilagođen ženama svih životnih dobi na našim područjima.

Posledice nelečenja vaginalnih infekcija

Nelečene vaginalne infekcije mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija. Nelečene vaginalne infekcije mogu dovesti i do steriliteta. Nelečene bakterijske vaginoze mogu prouzrokovati neplodnost, upalu jajnika ili dovesti do vanmaternične trudnoće, a kod trudnica do prevremenog porođaja.

]]>
../vaginalne-infekcije/feed/ 10725